V létě 2024 jsme namísto klasického tábora uspořádali týdenní putovní tábor pro užší skupinku starších dětí. Příběh navazoval na táborovou hru roku 2023 a děti se vydaly po stopách Karla IV. z Kamenných Žehrovic až na Karlštejn, kam mu měly za úkol doručit ztracenou důležitou zprávu. To se povedlo a děti i vedoucí si celý puťák náramně užili.
Po slavnostním otevření spolkové klubovny Cesty Česka měly děti na podzim 2023 možnost na tento významný státní svátek blíže poznat význam Sametové revoluce ve hře, kde měly za úkol zabránit opětovnému návratu do nesvobodných poměrů. Hra se konala v Prokopském údolí, byl krásný slunečný listopad a vše dobře dopadlo, svobodu jsme neztratili.
Sedmý ročník tábora se nesl pod názvem Život legendy a nebyl o nikom menším než Karlovi IV. Děti prožily příběh světoznámého panovníka i českých zemí od jeho narození až po stavbu Karlova mostu. Během 12 dní tak zažily například královskou svatbu, rytířský turnaj či hledání bohatých stříbrných dolů. Mapa získaných území se rozrůstala pro každý tým, ale vyhrát mohl jen jeden z nich.
Po táborech, které se konaly v Hradcích kousek od Českých Budějovic, jsme se přesunuli do nové táborové základny na Jindřichohradecku kousek od rybníka Zvůle. Nové prostředí děti objevovaly na pozadí celotáborové hry o světoznámém trosečníku Robinsonovi Crusoe. Stejně jako Robinson se týmy musely naučit přežít v divoké přírodě. Vařilo se na ohni, stavěly s přístřešky a nechyběla samozřejmě ani stezka odvahy.
Na pátém ročníku tábora se děti ocitly ve světě znesvářených království čtyř světových stran. Během tábora děti objevovaly své přednosti a silné stránky. Postupně zjistily, že jen spojením kvalit všech království je mohou opět sjednotit do dřívější podoby a zajistit dlouhotrvající mír.
Tento ročník zadávala dětem zábavné úkoly Kouzelná Jablůňka skrze své květy ve třech „levelech“, od kořenů přes kmen až po korunu. V kořenech si děti osvojily práci s mapou, jak rozdělat oheň až prošly stezkou odvahy. Ve druhém „levelu“ se učily zdravovědě, medovědě, bobříku mlčení, vymýšlení deskových her a užily i večer vtipů: „rozesměj své kamarády“. Dále děti vyráběly jablečný mošt a křížaly, složily písničku a připravily si divadelní hru, kterou pak na slavnosti zahrály rodičům. Za jejich odhodlání je Kouzelná jablůňka odměnila zlatým jablkem.
Děti prožily celý tábor, jako by žily na hradě, pozvány jeho králem. Všichni, děti i vedoucí, se ocitli na středověkém hradě v roli, kterou si každý zvolil. Prožili tak společný příběh, jehož průběh a rozuzlení závisel na každém. Chlapci rozvíjeli obratnost i tělesnou zdatnost, učili se základům umění boje s tyčí, dovednostem přežití v přírodě a mnohému dalšímu. Děvčata rozvíjela svou zručnost v ručních pracích, bylinkářství a léčitelství, ale naučila se například i přesnosti správně zacílit, tedy ohánět se nejen jehlou a nití, ale i lukem.
Tábor se nesl v duchu starých pověstí českých – od praotce Čecha až k Čestmírovi. Děti poznávaly zábavnou a hravou formou naší historii a zdokonalovaly se ve všech možných tábornických a rytířských dovednostech, aby se dostaly k zakopanému pokladu...
Na našem prvním táboře děti na táboře šly, jako v pohádce Bětka a Toník, za dobrodružstvím. Po celý tábor se připravovaly na rytířskou slavnost, kde by mohly, pokud budou mít štěstí, potkat opravdového rytíře a dámu. Zda se to dětem, stejně jako Toníkovi a Bětce, nakonec podařilo, vědí pouze ony :-).